Často sa stretávam, že ľudia nevedia presne vysvetliť kto je kouč, mentor, konzultant alebo tréner. Je to úplne v poriadku. Pred desiatimi rokmi som v tom nemal úplne jasno ani ja. Rád Vám ukážem rozdiely medzi týmito profesiami a ako Vám môžu byť v budúcnosti užitočné.
Čim ďalej tým viac začína byť v spoločnosti uvedomenie potrebu mať svojho kouča alebo mentora.Najčastejšie tieto služby vyhľadávajú podnikatelia a manažéri na všetkých úrovniach riadenia. Zároveň je služba koučingu dostupná aj pre bežných ľudí, ktorí neriešia pracovné veci, ale potrebujú objaviť riešenia pre svoj osobný život. Poďme sa pozrieť kto je kouč.
Správnymi otázkami podporujem klienta v jeho myšlienkovom procese prostredníctvom čoho sa klient inšpiruje k maximalizácii svojho osobného a profesijného potenciálu. Koučing je partnerstvo. Je to dôverný rozhovor, ktorého cieľom je aby klient našiel najvhodnejšie riešenia na rôzne životné výzvy.
Inými slovami môžeme povedať, že koučing ako tvorivý proces pomáha človekovi stať sa tou najlepšou verziou samého seba. Podstatou je pozeranie sa do budúcnosti, zameranie sa na riešenia a konkrétne akcie, ktoré vykonáte v budúcnosti aby sa dopracovali do určeného cieľa.
Kouč sa potrebuje v procese rozhovoru plne sústrediť na klienta aby správnymi otvorenými otázkami objavil v sebe a v svojich odpovediach to najlepšie možné riešenie.
Koho si vybrať aby Vám pomohol – záleží aké sú Vaše potreby a čo potrebujete vyriešiť. Vysvetlime si rozdiely v týchto profesiách:
Kouč – počas rozhovoru kladením otvorených otázok sa snaží u klienta cez jeho odpovede odhaliť to najlepšie riešenie a nastaviť po vzájomnej dohode konkrétny plán na dosiahnutie cieľov klienta.
Mentor – vychádza z profesionálnych skúseností v odbore a konkrétnymi radami usmerňuje, pomáha a podporuje klienta v dosahovaní jeho cieľov. Odovzdáva cenné znalosti a rozvíja klientove zručnosti.
Konzultant – expert v odbore s klientom konzultuje jeho požiadavky. Väčšinou prichádza z externého prostredia aby s klientom riešil jeho špecifické projektové alebo iné potreby.
Tréner / lektor – v biznis prostredí je to odborník a školiteľ, ktorý vyučuje vlastné alebo prevzaté a overené know-how z odboru. Informácie môžu pochádzať zo skúsenosti iných jednotlivcov a firiem. Jeho úlohou trénovať techniky a zručnosti, ktoré pomáhajú rozvíjať klientovu oblasť záujmu.
Na záver sa s Vami rád podelím o citát Steve Jobsa, ktorý aj napriek svojej brilantnosti v biznise rád využíval koučing pre svoj osobnostný rast a napredovanie spoločnosti Apple.
„Vaša práca vyplní veľkú časť vášho života a jediný spôsob, ako byť naozaj spokojný, je robiť veci, ktoré považujete za skutočne skvelé. A jediným spôsobom, ako vykonávať skvelú prácu, je milovať to, čo robíte.“
Celá debata | RSS tejto debaty